Fej vagy szív? Te melyikre hallgatsz?
Share

Életünkben sokszor kerülünk válaszút elé, és egyáltalán nem mindegy, hogy merre megyünk tovább. Vajon mi alapján döntünk? És mit szól ehhez a tudomány? Létezik, hogy születésünktől fogva “fej” vagy “szív” emberek vagyunk?
Talán azt gondoltad, hogy már ismersz minden elképzelhető személyiség típust, de itt van egy új módja annak, hogy betekintést nyerj a saját viselkedésedbe.
Képzeld el, amint találkozol egy vadidegennel és csupán egy kérdést tehetsz fel neki, hogy megtudd, milyen típusú ember. Lehet, hogy az egészen nyilvánvalóval próbálkozol: “Introvertált vagy extrovertált ember vagy?” De az is lehet, hogy politikai szempontból próbálod megközelíteni a témát: “Te jobb vagy baloldali vagy?” Az mindenesetre biztos, hogy mindkét esetben abban reménykedsz, hogy a válasz segít valamit megtudni az adott ember személyiségéről.
Sokan talán úgy gondoljuk, hogy simán el tudjuk dönteni, hogy az éppen megismert ember milyen típus, de ha a következő kérdést tesszük fel – akár magunknak is – egészen új megvilágításba kerülhetnek dolgok.
Mert ez a kérdés (és persze a válasz) mégis sokkal többet elárulhat valakiről: Mit gondolsz, hol találod meg önmagadat: a szívedben vagy a fejedben?
Az Észak-Dakota Állami Egyetem két kutatója, Adam Fetterman és Michael Robinson egyetemista diákok százainak tette fel a kérdést, és arra jutottak, hogy megfigyelhető a kapcsolat az emberek válaszai és számos fontos pszichológiai jellemző között.
Például, azok az emberek, akik azt válaszolták, hogy a szívükben laknak, (nagyjából a válaszadók fele) nagyrészt nők voltak. Aztán megfigyelhető volt az is, hogy a „szívükben-élők” – mindkét nemből – inkább bíznak az érzelmeikben egy olyan morális döntési helyzetben, ha mondjuk egy szadista börtönőr azt mondaná, hogy megöli a gyerekét plusz még egy másik foglyot is, ha ő nem öli meg a saját gyerekét. Ebben a helyzetben a szív-központúak jellemzően visszautasítják a gyerekük megölését, pedig amúgy ez a kevésbé racionális választás. Hiszen ebben az esetben inkább két embert hagynak meghalni, míg a másikban csak egy áldozat lenne.
Természetesen, amikor arról beszéltünk, hogy “szív vagy fej-központú” ember, akkor ezt metafórikusan értjük, úgy mint „hallgass a szívedre vagy használd a fejed”. Azt jelenti, hogy úgy gondolunk a szívre, mint ami az érzelmeket képviseli, és a fejre, ahol az észérvek vannak.
Ezek a felmérések arra keresték a választ, hogy meghatároz-e bármit is, vagy ad-e többlet információt egy emberről, hogy valaki úgy gondolja, hogy önmaga a szívében vagy az agyában található.
Megállapították azt is, hogy az, ha valaki a szívével vagy a fejével gondolkodik, hatással van arra is, hogyan vélekedik politikai témákban, de még azzal is összefüggésben lehet, hogy milyen társadalmi problémákkal tud szolidaritást érezni. Nézzük, milyen különbségek vannak a két típus jellemzői között:
Akik a szívükben laknak:
- Érzelmileg és emberi kapcsolataikban melegszívűnek jellemzik magukat.
- Kapcsolataikban hangsúlyt fektetnek az intimitásra, ahogy arra is, hogy megbeszéljék, hogyan érzik magukat egymással.
- Erkölcsi kérdésekben nem logikai megfontolások alapján, hanem az érzéseik alapján hoznak döntést.
- Stresszhelyzetben több negatív érzést tapasztalnak.
- Nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy társadalmi csoportokhoz tartozzanak.
Akik a fejükben laknak:
- Önmagukat inkább racionálisnak és érzelmileg függetlennek jellemzik.
- Szeretik az intellektuális kihívásokat.
- Döntéseik során a logikát és a racionális érveket veszik számításba, nem pedig azt, hogyan éreznek.
- Diákként általában jobb értékelést kapnak és magasabb pontszámot érnek el általános műveltségi kérdésekben.
Hozzátartozik, hogy mindkét típusnak megvannak az erősségei és gyengeségei. Míg a szív típusokkal könnyebb megegyezésre jutni, a stresszt mégis sokkal nehezebben viselik, amelynek ráadásul súlyos hatásai lehetnek az egészségükre.
A másik oldalon viszont, a fej típusúak ugyan intelligensebbek és ésszerűbben gondolkodók lehetnek, mégis bizonyos társadalmi helyzetekben sokkal ridegebbek és könnyebben elszigetelődnek. Mondanunk sem kell, hogy ez sincs pozitív hatással az egészségre.
Habár a kutatásokban érintett emberi személyiségjegyek felől maradhatnak kétségeink, és mivel az ember felettébb összetett, bőven lehetnek eltérések is, azért származhat némi előnyünk abból, ha kitaláljuk, mi alapján működünk. A kutatók erősen hisznek abban, hogy ez a személyiség-megkülönböztetés némi betekintést nyújthat az emberek életének más területeire is, például, hogy kihez milyen munka vagy partner illik.
És azok se féljenek, akik a szívükre és a fejükre egyaránt hagyatkoznak, mert van számos más személyiség kutatás és mérés, amely segíthet abban, hogy megfejtsék saját karakterüket.
Forrás: nymag.com, huffingtonpost.com
Olvasd el ezt is:
Van gyógyír az összetört szívre…
Nem-nem; ez nem holmi szépen hangzó költői metafora: ha ugyanis összetörik a szív, az éppen olyan fájdalmat jelent, mint a fizikai! Gondoltad volna? Minden alkalommal, amikor úgy döntesz, hogy kapcsolatot létesítesz egy másik emberrel, a legsebezhetőbb részedet tárod fel neki. Olyan, mintha kivennék a szívedet, és össze…